Návod na výsadbu

Úvod InformaceNávod na výsadbu

Návod na výsadbu keřů a rozvržení živého plotu

Doporučujeme následující postup zejména s ohledem na co nejmenší časovou náročnost údržby a přirozený vzhled keřů. Rozestupy doporučujeme dle naší filosofie co nejdelší, aby keře mohly vytvořit svůj typický vzhled. Zkuste jiný pohled než prosazují supermarkety a zahradnické firmy, aby měly co prodávat – donekonečna hnojit , stříkat, střihat...

Rozvržení živého plotu

 • čas pro trochu kreativity :) jak by to mohlo vypadat kdybych to dělal podle sebe? kolik místa chci nechat zarůst keři a kolik chci sekat trávu? kde by mohla vzniknout romantika? kde nechám průhled?
  Rozhodněte se zda budete vysazovat v jedné řadě nebo ve dvou řadách, ve skupinkách nebo kde vytvoříte z keřů zákoutí, které poskytne kouzlo tajemného. 
 • Dvě řady dají živému plotu plastickou strukturu a bude působit velmi hustě a přirozeně.  Výsadbu ve dvou řadách dle plánku B ) tzv. do trojsponu ( rovnostranného trojúhelníku ) zvolte vždy pokud chcete rychleji zabránit průhledům. Spotřebujete tak více místa, ale každý metr čtvereční kde nebudete v budoucnu muset sekat trávu se počítá:)

Rozestupy

 • Rozestupy určete dle dostupného prostoru a jak rychle a důkladně chcete zabránit průhledům. Každý rozestup je správně:) v přírodních zahradách není nic podle pravítka. Vzhledem k tomu že většina našich keřů dorůstá v dospělosti šířky alespoň 1,5-2 m doporučujeme obecně rozestup 1m. Ale kdo má hodně místa může sázet i po 1,5m, naopak kdo chce zabránit větrům nechť sází po 50cm. Čím víc místa keř má, tím lépe může rozvinout svůj typický vzhled. Vznikne tak přirozeně působící a volně rostoucí živý plot s pestrou strukturou, který se hodí do naší krajiny a nepůsobí jako zeď. 
 • Pokud si přejeme rychle neprostupný živý plot, použijeme trojspon a můžeme odstup snížit i například na 50-70 cm, a více kusů od jednoho druhu aby se neztratili mezi ostatními v řadě. 
 • Vzdálenost od plotu doporučujeme minimálně 1 metr optimálně 1,5m a konzultaci záměru se sousedem - jde o to, aby jste se dostali k plotu a odtud mohli větve zastřihnout. Individuálně je nutné posoudit jak by mohly sousedskému soužití škodit veliké keře jako jsou líska, jeřáb či střemcha které dorostou v dospělosti 5 a více metrů, sousedi každopádně mohou napadnout přílišné zastínění.
 • Odstup od plotu nebo sousedního pozemku reguluje občanský zákoník zcela nepřesně a zatím nikdo neví jestli toto ustanovení platí i pro keře a střihané živé ploty nebo opravdu jen pro stromy: "Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m". To by znamenalo že se tůje musí vysazovat ve vzdálenosti od plotu min 3m protože se jedná o stromy, ale lísku (každopádně keř) vysokou 5-7m můžete vysadit ihned na hranici :(

 1.  

 

 

 

 • Pravítko nebo vlnovka??

  Zvlněné linie jsou přirozené a uklidňující, pokuste se řady keřů alespoň trochu zvlnit. Nic v přírodě není podle pravítka... 

 • Tip zahradního designérství:  vytvoření efektu tajemného zákoutí - dle třetího sloupku na obrázku.  Každá zahrada by měla mít kouzlo, kouzelné je objevovat tajemství, které se skrývá za nějakou překážkou. Zahrada kterou přehlédnete najednou je dlouhodobě nudná.
  Přidáním vysokých trvalek či dalšího solitérního keře před živý plot docílíte toho, že živý plot z mnoha úhlů nebude přehlédnutelný najednou a vznikne tím pocit že za solitérou je nějaký skrytý prostor který láká k objevení či posezení v klidu.  
   
 • Před keře doporučujeme výsadbu trvalek  ( trvalkového lemu ). Napodobíme tak přirozenou skladbu rostlinných pater – louka, keře, stromy. 

Návod na výsadbu keřů

 • Naplánujte si výsadbu zejména na jaře co nejrychleji po dodání a dávejte pozor, aby kořeny nevysušovalo slunce, vítr atd.  Ideální je mít počasí pro keře a ne lidi :) Zataženo, mlhavo, a chladno bez větru je pro kořeny ideální. Přesto na kořeny dávejte pozor, může např. začít foukat vítr.  Slunce a vítr mohou kořeny rychle vysušit. V takovém případě je nutné kořeny chránit - např. mít sazenice v dodaném pytli, ve vodě, přikryté plachtou a pod. 

 • Při sázení mějte sazenice ve vodě ( nebo přikryté kořeny plachtou či podobně chráněné) -  kořeny jsou totiž zvyklé být zakryté v matičce zemi :) Jinak by za suchého počasí mohly rychle oschnout a tím utrpět. 

 • Půda nesmí být prozmrzlá do hloubky, ale námraza na povrchu nevadí - naopak půda je při teplotách blízkých nule krásně sypká.
 • Sazenice dejte před výsadbou nasát vodu. 1-2 hodiny postačí.

 • Být či nebýt, stříhat či nestříhat?? Věčná otázka...

  Nyní máte jedinečnou šanci se osvobodit od bezmyšlenkovitého střihání, střihání a tvarování... Je zatím jen lidská pýcha „ poručit větru, dešti “.  Střihat se totiž nemusí, všechny rostliny mají v sobě inteligentní plán jak růst a rozhodně k vytvoření koruny nepotřebují člověka s nůžkami či pilkou. Nyní můžete dopřát keřům i sobě Svobodu. ( Jaroslav Svoboda je uznávaná permakulturní veličina která střihu také nefandí)

  My doporučujeme tvarovací řez pouze pokud chcete dosáhnout zahuštění keřů a to z jara a jen jednou 1 až 3 roky po výsadbě, potom již nechte nůžky odpočívat. Zastřižením po výsadbě o 1/3 až 1/2 se keř zahustí, protože z každého výhonu většinou vyrazí 2 až 3 nové. Pokud má keř více výhonů zastřihněte je přibližně ve stejné výšce. Pokud vysazujete na podzim počkejte nejlépe s řezem do předjaří, které je nejvhodnější termín pro řez. Mírným zastřižením hlavních kořenů podpoříte tvorbu nových důležitých vlásečnicových kořínků. 

  Pro zahuštění můžete stříhat i v dalších letech, ale výrazně tím zbrzdíte růst do výšky. Doporučujeme tedy raději několik let vynechat, keř prvně zesílí a o to silněji vyrazí, jakmile ho zase zakrátíte. 


Střih po výsadbě je nutný u habru a javoru babyky aby došlo k vytvoření keřové formy!

 • Vždy odstraňte poškozené výhony a ulomené kořeny.
 • Mulčovat nebo sekat trávu ???
  Než keře dosáhnou dostatečné velikosti aby zabránili růstu trávy pod sebou, je dobré jim pomoci zamulčováním jejich nejbližšího okolí. Mulčovat lze veškerým bio - materiálem ( vytváříme vlastně minikompost in situ :), kůra rozhodně není nejlepší ani nejlevnější řešení. Pokud budete osazovat veliké plochy doporučujeme zamulčovat pokosenou trávou nebo slámou - to opravdu nic neproroste.
  TIP: Posekaná tráva z chráněných oblastí se často odváží na skládku tak pokud máte nějakou chráněnou louku poblíž ještě budou rádi že si něco odvezete. Spousta luk se seče jen proto že se to sluší a tráva zůstane ležet. Stačí se zeptat.
  Komplikací je zejména ztížené sekání trávy mezi keři. Pro úzkostlivě čistotné zahrádkáře je proto nejvhodnější textilie. V tomto případě prostor určený k osázení zbavte porostu např. zryjte, napněte mulčovací textilii v jednom kusu  ( ještě nejlépe podložte nepotištěnými kartony), přichyťte textilii k zemi kolíky nebo kameny, vyřízněte do textilie kříž pro výsadbovou jámu. Pokud máte k dispozici dostatečné množství mulčovacího materiálu ( slámy, štěpky ) nemusíte textilii používat.

 • Výsadbová jáma
  Podle velikosti kořenů, zpravidla postačuje jedno řádné rýpnutí rýčem cca 30x 30x 30 cm, tak aby kořeny byly v prokypřené půdě.

 • vložte keř, rozprostřete kořeny. Podržte sazenici vzpřímeně tak aby krček ( místo nad kořeny kde začíná kmínek, bývá zřetelné kam dosahovala zemina ) byl ve stejné úrovni jako okolí a přihrňte hlínu. Snažte se, aby se ke kořenům dostala jemná hlína bez velikých hroud a navrch dejte tenkou vrstvu kompostu.

 • vydatně zalijte. Přišlapávat půdu okolo keře doporučujeme velmi zlehka nebo vůbec aby nedošlo k poškození kořenů, zemina se dostane ke kořenům dostatečně díky důkladnému zalití. Je důležité si uvědomit, že kořeny keřů jsou velmi blízko povrchu a populární udusávání hlíny je možné jen u stromů kde kořeny jsou hluboko. 

 • zakryjte místo výsadby ( celou textilii) přírodním materiálem,  doporučujeme na drobno nasekanou slámu, štěpku, kompost, listí.

 • Teď jste dostali spoustu informací, ale v podstatě stačí keře jen dát do země a předat jim pozitivní myšlenky :)


  • Následná údržba
 • První rok je dobré keře občas při vedrech a suchu zalít. Stačí jednou za čas a vydatně, chceme aby si vytvořily hluboké kořeny a ne aby čekaly na nás s kropáčem pokaždé, když vysvitne sluníčko:). I pokud je suchá zima je dobré nové sazenice zalít.

 • Hnojte listím! jako příroda :)
  Na podzim nahrabejte listí pod keře. Listí zafunguje jako přírodní hnojení a ochrana půdy před povětrnostními vlivy. Půdní organismy, které listí rozloží, budou přirozeným způsobem keři dodávat živiny. Můžete si vzít listí od bláznů kteří listí pálí čí odváží a udělat velikou vrstvu. Na jaře uvidíte kolik žížaly a spol. již spotřebovaly. U mě na zahradě vždy zbude pouze několik lístečků:)

 • Průběžně odstraňujte poškozené nebo překážející výhony, zlaté pravidlo je co překáží zahradníkovi musí pryč.
 • V požadované výše keře udržujeme prořezáním starých výhonů u země, méně bujné zastřižením výhonů o 1/4. Nebo lze seřezat celý keř najednou takzvaně na hlavu cca 30-40cm od země. Obě metody mají hlavní efekt v tom, že se keř zahustí odspoda. Nejvhodnější doba pro řez je začátek března, protože ptáci už tou dobou sklidili všechny plody a nebudete je také rušit při hnízdění.
  Údržba námi propagovaných volně rostoucích živých plotů je potřebná jen jednou za několik let, zatímco klasické stříhané ploty vyžadují péči 2-3x ročně.

Copyright 2015 - 2021 © Původní keře pro živou zahradu