Časté otázky

Úvod Jak nakupovat? Časté otázky

Co jsou to vlastně původní keře?

Stáhněte si publikaci "Původní keře ČR a jejich využití v zahradách". Najdete krásné obrázky keřů i živočichů navázaných na původní keře a mnoho zajímavostí o původních keřích.


Jak veliké jsou rostliny a kolik místa potřebuji pro transport?


Keře jsou v průměru 60-100 cm vysoké ( v podmínkách raději uvádíme méně ), svázané ve svazku a kořeny zabalené v plastové folii. Takto se větve a kořeny zapasují do sebe a  keře  tedy lze jednoduše převážet v kartonu - průměrné rozměry 80x40x30. 


Není v listopadu příliš pozdě pro výsadbu??


Podzim je ideální doba pro výsadu. Sazenice mohou potom na jaře opravdově vystartovat, jakmile se jen trochu oteplí.

Dodáváme sazenice prostokořené ( bez jakéhokoliv obalu, květináče nebo hlíny). Aby rostliny netrpěly suchem, je nutné s nimi manipulovat ve stavu bez listí, jinak dochází k vypařování vody přes listy. V listopadovém termínu už keře odvedly z listů všechny živiny  a vytvořily dělící tkáň na základu listů.  V tomto stavu jsou proto všechny sazenice ( rostliny ) připraveny k  transportu nejlépe ze všech ročních období. Nutné je chránit kořeny, které jsou zvyklé na pohodlí v matičce zemi. 
 Dokud není půda hluboko promrzlá zmrzlá není žádný problém, můžeme sázet kdykoliv (na podzim bývá zmrzlá jen na povrchu). Jakmile však půda zmrzne, je potřeba kořeny zasypat hlínou ( kompostem, pískem a pod ) nejlépe na chladném stinném místě zahrady. Sázet potom můžeme na konečné místo jakmile půda na chvíli roztaje nebo až na jaře. 

Při odeslání na jaře hrozí vysoké teploty, výhony nejsou po zimě tak pružné a již plně vyvynuté pupeny se mohou lehce odlomit.


Nemohu keře vysadit ihned co mám dělat?

Stačí se postarat o citlivé kořeny (jsou zvyklé být chráněny v půdě). Mráz by jim uškodil stejně jako delší vystavení slunci. Pokud tedy ještě před výsadbou na definitivní stanoviště chcete prostokořenné keře dočasně založit, stačí jejich kořeny zasypat zeminou či pískem nejlépe na chladném a stinném místě. Pro kořeny je takto zajištěno dostatečné vlhko a ochrana. Na delší dobu uschování vložte keře do vykopané jámy např v kompostu,aby byl krček alespoň 5cm pod úrovní okolního terénu. Takto sazenice mohou přečkat celou zimu i déle.

Jak mám o sazenice pečovat po výsadbě?

Jen první rok je dobré sazeničky zalívat a okolí zamulčovat ( jakýmkoliv přírodním materiálem ) abychom jim usnadnili start do nového života (pokud možno ne kůrou, která způsobuje zpomalení růstu). Naše zima není pro původní keře žádné téma, není potřeba je přikrývat. Pro nejlepší vzhled je potřeba keř přibližně jedenkrát za 10 let nízce zastřihnout a on zase vyrazí a zahustí se:) = takzvaně seříznout na hlavu.  Komu se nechce do takto brutálního zásahu může keř zmlazovat postupním odřezáváním starých větví.
Takto vznikne  volně rostoucí živý plot“, který vypadá přirozeně a bohatěji kvete, protože nedochází k odstřižení většiny květů pravidelným střihem (jako je tomu u tvarovaných živých plotů).
 
Pravidelná péče tedy spočívá v odstraňování poškozených nebo překážejících výhonů, které odstraňujeme blízko u země.

Kompletní informace naleznete v článku  Návod na výsadbu keřů a živého plotu 


Chci vysadit živý plot, jak mám postupovat?


to chce trochu popřemýšlet :), kompletní informace naleznete v článku  Návod na výsadbu keřů a živého plotu 


Jak veliká má být jáma pro vysazení?


dle velikosti kořenů, zpravidla plně postačuje rýpnutí rýče cca 30x 30x 30 cm, tak aby kořeny byly v prokypřené půdě. Přidejte kompost nebo jakýkoliv rostlinný materiál. 
Kompletní informace naleznete v článku  Návod na výsadbu keřů a živého plotu 


Kolik mám nechat při výsadbě odstup mezi keři?


Doporučujeme pro živé ploty odstup 1 až 1,5 m. Čím víc místa keř má, tím lépe může rozvinout svůj typický vzhled, většina keřů dorůstá v plné velikosti šířky 1,5 až 2m. Vznikne tak přirozeně působící a pestrý volně rostoucí živý plot, který se hodí do naší krajiny. Jestliže chcete co nejvíce zabránit průhledům a máte k dispozici dostatek místa, doporučuje se vysazovat do dvou řad = takzvaného trojsponu. Tím bude živý plot působit hustěji a přirozeněji. 

Pokud si přejeme rychle neprostupný živý plot, můžeme odstup snížit i například na 50-70 cm, my však spon menší než 1 metr nedoporučujeme. 


Mám na podzim odstraňovat napadané listí?


Ne, nejlépe nahrabejte listí pod keř. Listí zafunguje jako přírodní hnojení a ochrana půdy před povětrnostními vlivy. Půdní organismy, které listí rozloží, budou přirozeným způsobem keři dodávat živiny.

 

Jak veliké jsou keře v dospělosti?


V převážně požadované výše 2-3 metry keře udržujeme prořezáním starých výhonů u země, což je zpravidla nutné jednou za 3-5 let. Většina námi nabízených původních druhů dorůstá v plné velikosti mezi 2-4 metry, ale jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými stanovišti, které jsou dané konkrétními podmínkami ( půdou, vlhkostí, světelnými a větrnými podmínkami ). Kdyby náhodou byl nějaký keř pro Vaše potřeby příliš veliký tak stačí staré dlouhé výhony odřezávat u země, nebo seřezat celý keř takzvaně na hlavu. Obě metody mají hlavní efekt v tom že se keř zahustí odspoda. Údržba námi propagovaných volně rostoucích živých plotů je potřebná jen jednou za několik let, zatímco klasické stříhané ploty vyžadují péči 2-3x ročně.


Jsou plody původních keřů jedovaté?

Mnoho původních keřů jako například krušina, řešetlák, ptačí zob a brslen mají jedovaté plody, to však nutně neznamená, že jsou nebezpečné. Jako opravdu nebezpečná = vysoce jedovatá jsou uváděna semena tisu červeného ( míšek - červený obal je naopak jedlý a sladký ). Je nutné mít na mysli, že nejen plody, ale i jiné části rostlin mohou být jedovaté. Právě těchto látek pak využívalo přírodní léčitelství. 
Zajímavý případ je běžně využívaný černý bez, celá rostlina i s plody je mírně jedovatá! Jed se však při zpracování vytrácí. Naproti tomu plody dřišťálu jsou jedlé, ale mírně jedovatý je zbytek rostliny. Posuzování jedovatosti rostlin není exaktní věda. Přestože většině lidí několik bobulí neublíží, každý jednotlivec může reagovat jinak a tak je vždy na místě opatrnost.

V čem jsou vaše sazenice jiné než u ostatních prodejců?

 

Chceme se zásadně odlišovat výběrem druhů které mají co největší přínos přírodě, zejména původními druhy keřů a důrazem na generativní původ sazenic ( ze semena ). Propagujeme volně rostoucí (netvarované) mnohodruhové živé ploty které mají velmi pozitivní vliv na biodiverzitu.

 

a) Naprostá většina prodávaných sazenic na trhu je totiž rozmnožena vegetativním způsobem, to znamená že jeden identický jedinec je rozšiřován řízkováním „donekonečna“. Tím zcela zaniká genetická rozmanitost, ale komerčně je vegetativní rozmnožování výhodnější. Naproti tomu generativní způsob je přírodním principem a pokračováním přirozeného vývoje. Sběr kvalitních semen a nejistá klíčivost je hlavní důvod, proč je generativní způsob rozmnožování obtížnější. 
b) Podporujeme původní druhy keřů ČR, které mají význam pro různorodost přírody v našem okolí = biodiverzitu. Rozhodně nezavrhujeme nepůvodní druhy, ale jde nám o větší vyváženost.

Copyright 2015 - 2017 © Původní keře pro živou zahradu